55 lat Bydgoskiej Pedagogiki
Wykład dr hab. Joanny Ostrouch-Kamińskiej, prof. UWM Wykład dr hab. Joanny Ostrouch-Kamińskiej, prof. UWM

Wykład dr hab. Joanny Ostrouch-Kamińskiej, prof. UWM

Z ogromną radością zapraszamy na wykład: „Od instytucji do relacji. Różnice płci jako różnice sposobów doświadczania świata (a zmiany) w badaniach nad rodziną”, który wygłosi dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM. Wykład odbędzie się w ramach Dnia Wydziału Pedagogiki i świętowania Jubileuszu 55-lecia bydgoskiej pedagogiki w dniu 6 czerwca o godz. 10 00 w Sali Rady Naukowej Wydziału Pedagogiki.

Pani Profesor, w swoim wystąpieniu, dokona próby analizy problematyki zmian zachodzących w ujmowaniu współczesnej rodziny poprzez filtr różnych podejść badawczych, skupiając się na specyfice i możliwościach zastosowania filtra różnic płci w interpretowaniu wewnątrzrodzinnych procesów oraz relacji.

Dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest także Kierowniczką Pracowni Badań nad Rodziną i Nierównościami Społecznymi. Pełni funkcję v-ce Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Członkini Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Członkini Zarządu ESREA - EuropeanSociety for Research on the Education of Adults (Europejskiego Towarzystwa Badań nad Edukacją Dorosłych). Jej zainteresowania badawcze dotyczą trzech obszarów: nierówności i wyrównywania szans życiowych poprzez/w edukacji, różnicowania procesów społecznych ze względu na płeć oraz przemian współczesnej rodziny i wewnątrzrodzinnych relacji, w tym edukacji nieformalnej w rodzinie. Jest Autorką publikacji głównie z zakresu pedagogiki społecznej i socjologii edukacji, w tym monografii poświęconych relacjom matek i córek (2004), współczesnym mężczyznom (we współautorstwie z I. Chmurą-Rutkowską, 2007) oraz partnerskim relacjom rodzinnym (2011, 2015).